O SZKODACH
2007-08-10

INFORMACJE O ZALANIACH

Od czasu do czasu, Dział Techniczny Spółdzielni przyjmuje informacje o zalaniach mieszkań, spowodowanych wadliwym podłączeniem instalacji do wspólnego pionu wodnego, źle wykonanym podłączeniem do instalacji kanalizacyjnej odpływów z: wanien, brodzików kabin prysznicowych, złą wymianą grzejników CO, itp. Zdarzenia te świadczą, iż przeróbek instalacji dokonywały osoby niezbyt znające się na fachu, który wykonują.
Zdarza się także, że w konsekwencji zastosowania do prac remontowych tanich materiałów, kupionych w promocji w supermarkecie dochodzi do rozrywania rur pod ciśnieniem wody i innych usterek. Wiemy jak trudno jest ocenić czy zamówiony przez nas fachowiec wykona robotę dobrze, tj. tak, że nie tylko będziemy mieli ładnie w mieszkaniu, ale będziemy mieli również gwarancję, że dotrzymane zostały wszelkie normy techniczne, a my i nasi sąsiedzi nie będziemy przez nasz remont narażeni na szkody. To dlatego między innymi statut i prawo budowlane zawierają przepisy ograniczające całkowitą swobodę właściciela czy użytkownika lokalu w wykonywaniu prac remontowych.

Aby możliwie skutecznie zabezpieczyć się przed skutkami nieprawidłowo realizowanych prac remontowych, należy:

  1. Każdy planowany remont mieszkania, czy innego lokalu zgłosić do Spółdzielni w celu ustalenia warunków, według których dane prace remontowe będą mogły być prowadzone.
  2. Przed rozpoczęciem prac remontowych, przekazać wybranemu wykonawcy uzyskane od Spółdzielni warunki prowadzenia określonych prac.
  3. Dokonując wyboru wykonawcy, koniecznie zadbać o taki kształt umowy, który będzie zawierał postanowienia gwarantujące wykonanie prac zgodnie z warunkami ustalonymi przez Spółdzielnię oraz usunięcie ewentualnych wad i usterek powstałych w trakcie wykonywania robót, a także pokrycie ewentualnych szkód spowodowanych niewłaściwym wykonaniem prac.
  4. Utrzymywać kontakt ze służbami technicznymi Spółdzielni (Grupa Konserwacyjno-Remontowa tel. 012/654 12 91) w każdym przypadku wymagającym ingerencji w instalacje wspólne budynku, tj. instalację kanalizacyjną, wodną, elektryczną, centralnego ogrzewania, gazową, przewody spalinowe i wentylacyjne.

Przypominamy również, że funkcjonująca w Spółdzielni Grupa Konserwacyjno-Remontowa jest przygotowana do wykonywania wielu prac zabezpieczających Państwa remonty (zamykanie zaworów podpionowych itp.), przede wszystkim instalacyjne, których niewłaściwe wykonanie naraża na szkody naszych sąsiadów, a czasami nawet stanowi zagrożenie bezpieczeństwa (ingerencja w przewody spalinowe czy wentylacyjne, instalację wod-kan-gaz, elektryczną, centralnego ogrzewania). Pracownicy Spółdzielni są najlepiej zorientowani we wszystkich aspektach technicznych dotyczących naszych budynków i ich wyposażenia.

W trosce o wspólne dobro Spółdzielni i wszystkich Państwa, prosimy zatem o zgłaszanie na piśmie wszystkich, wykonywanych w lokalach mieszkalnych remontów.