Wentylacja grawitacyjna 2012-02-01 | |
ZALECENIA DO ZAPEWNIENIA WŁAŚCIWYCH WARUNKÓW I SPRAWNEGO DZIAŁANIA WENTYLACJI GRAWITACYJNEJ W MIESZKANIACH.Z uwagi na trwający sezon grzewczy oraz bardzo niskie temperatury przypominamy Państwu o prawidłowym użytkowaniu mieszkań dla bezpieczeństwa swojego i innych. W celu zapewnienia właściwych warunków i sprawnego działania wentylacji grawitacyjnej w mieszkaniach należy przestrzegać wymagań określonych w przepisach i normach, a w szczególności :
Pamiętajmy, że budynki nasze projektowano i wybudowano wówczas gdy nie było jeszcze mowy o oknach z PCV oraz o ocieplaniu budynków. Warunkiem swobodnego odpływu spalin jest nie tylko drożny przewód spalinowy, lecz także stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia, w którym następuje spalanie gazu. Biorąc powyższe pod uwagę zabrania się :
W przypadkach nie stosowania w/w zaleceń mogą wystąpić problemy w prawidłowym funkcjonowaniu wentylacji grawitacyjnej (na przykład wsteczne ciągi tzw. „cofki”/, brak ciągów wentylacyjnych jak też zaburzenia w skutecznym odprowadzaniu spalin z piecyków i term gazowych /co stanowi zagrożenie zdrowia i życia).
Jednocześnie może nastąpić wzrost wilgotności w pomieszczeniach mieszkalnych i użytkowych, co może prowadzić do zawilgocenia ścian i podłóg, a w konsekwencji do powstawania pleśni i grzybów. Pleśnie i grzyby choć występują powszechnie, to szczególnie rozwijają się i są groźne, w pomieszczeniach i miejscach, stale lub mocno zawilgoconych. Jedną z przyczyn powstawania pleśni i grzybów, jest nadmierna wilgotność powietrza, w pomieszczeniach niewłaściwie wentylowanych i nie przewietrzanych. W podsumowaniu przypominamy : · Nie wolno używać urządzeń zakłócających cyrkulację grawitacyjną w mieszkaniu, /ponieważ ich działanie osłabia naturalny ciąg spalin w przewodzie spalinowym piecyka gazowego/, · Po napuszczeniu wody do wanny, a przed kąpielą, łazienkę należy przewietrzyć, · Niedopuszczalne jest uruchamianie piecyka w trakcie kąpieli, /kąpiel w łazience, połączona z ciągłą pracą lub kilkakrotnym włączaniem i wyłączaniem piecyka gazowego, powinna trwać jak najkrócej/. W związku z powyższym wzywamy wszystkich mieszkańców osiedla „Kurdwanów Nowy” do zachowania szczególnej uwagi przy korzystaniu z urządzeń gazowych w łazienkach.
Ważne informacje przy zatruciach :
· Tlenek węgla – jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, o ciężarze właściwym zbliżonym do powietrza. Obecność tlenku węgla w powietrzu można wykryć jedynie przy pomocy odpowiednich przyrządów lub poprzez objawy zatrucia. · Objawy zatrucia – to przede wszystkim ból głowy, zawroty głowy, nudności, a następnie wymioty i utrata przytomności. Pierwsze objawy złego samopoczucia podczas kąpieli, mogą być początkowym sygnałem zatrucia. · Pierwsza pomoc – polega na natychmiastowym otwarciu okien i drzwi balkonowych, w celu jak najszybszego doprowadzenia do pomieszczenia świeżego powietrza. Osobę z objawami zatrucia należy ułożyć w strumieniu świeżego powietrza i dobrze okryć, aby nie dopuścić do utraty ciepła. Przy wymiotach chorego ułożyć na boku.Jednocześnie należy wyłączyć piecyk gazowy lub inne włączone urządzenie spalające gaz w czasie wypadku i wezwać pogotowie ratunkowe. Bezwzględnie pierwszym działaniem ratunkowym powinno być otwarcie okien.
Przypominamy jednocześnie, że wszystkie urządzenia gazowe w mieszkaniach powinny być utrzymane w czystości i dobrym stanie technicznym, a także poddawane okresowej kontroli zgodnie z zaleceniami wytwórcy. Kontroli i napraw urządzeń gazowych powinny dokonywać wyłącznie osoby posiadające uprawnienia wymagane przepisami prawa. Obowiązek utrzymania wymaganego stanu technicznego urządzeń gazowych spoczywa na użytkowniku tych urządzeń. |